Přehled alternativních fotografických technik

Přehled alternativních fotografických technik
  • Heliografie - nejstarší fotografický proces

    vynalezena 1822

    vynálezce: Joseph Nicephore Niépce
    princip: Prášový přírodní asfalt rozpuštěný v levandulovém oleji se nanesl na podložku. o osvětlení se stal nerozpustným v organickém rozpouštědle

  • Daguerrotypie

    použití 1939 - 1860

    vynálezce: Jean Jacquese Louise Mandé Daguerre
    princip: na vyleštěnou mšděšnou desku se nanesla vrstva stříbra. Vrstva byla v několika krocích náročně leštěna. Pak se vystavila parám jódu, čímž se vytvořila citlivá vrstva jodidu stříbrného. Po expozici se deska vyvolala v parách rtuti. Končilo se ustálením obrazu v roztoku kuchyňské soli, později roztokem thiosíranu sodného. Často se pak obraz tónoval chloridem zlatitým

  • Kalotypie

    Používáno 1841 - 1855

    Vynálezce: William Henry Fox Talbot
    Princip: Papír napuštěn roztokem dusičnanu stříbrného se po usušení namočil v roztoku jodidu draselného, tím se vytvořila citlivá vrstva jodidu stříbrného. Před expozicí se papír zcitlivěl v roztoku dusičnanu stříbrného a kyseliny gallové. Po expozici se vyvolal v roztoku dusičnanu stříbrného a kyseliny galové. Ustálení obrazu se provedlo nejprve roztokem bromidu draselného, později thiosíranu sodného.
    Tímto vznikl negativ, který se následně zprůhlednil a kopíroval se na slaný papír pro získání pozitivního obrazu.

  • Slaný papír

    Používáno 1834 - 1855

    Vynálezce: William Henry Fox Talbot
    Princip: Papír namočený do roztoku kuchyňské soli se po usušení zcitlivěl roztokem dusičnanu stříbrného. Následovalo zcitlivění při bezpečném světle a usušení. Obraz se kopíroval z negativu. Nakonec se papír vypral v čisté vodě a ustálil v roztoku thiosíranu sodného.

  • Albumínoví papír

    Používáno:1851 - 1895

    Vynálezce: L. D. Blanquard-Evrard
    Princip: Vaječný bílek se užil jako pojivo a nosič solí citlivých na světlo - papír se položil na roztok vaječného bílku a kuchyňské soli. Po usušení se zcitlivil roztokem dusičnanu stříbrného s přidáním kyseliny citronové. Následovala expozice a případné tónování obrazu.

  • Mokrý kolodiový proces

    Použití: 1851 - 1885

    Vynálezce: Frederick Scott Archer
    Princip: Roztok kolodia s halogenidy stríbra s příměsí jodidové nebo bromidové soli na skleněné desce. Následovalo zcitlivění vrstvy v roztoku dusičnanu stříbrného. Exponovalo se ještě za vlhka. Následovalo okamžité zpracování v temné komoře poléváním kyselým roztokem pyrogallu nebo vývojkou se síranem železnatým. Následoval oplach vodou a ustálení v roztoku thiosíranu sodného nebo kyanidu draselného. Poté se deska sušila nad kahanem a následně lakovala.
    Kolódium je nitrocelulóza vynalazená roku 1848

  • Ambrotypie

    Používáno: 1852-1865

    Vynálezce: James Ambrose Cutting
    Princip: používány stejné desky, jako pro mokrý kolodiový proces. Cílem Ambrotypie bylo získat potzitivní, nikoiv negativní obraz. Expozice byla cca 3x kratší než pro mokrý kolodiový proces, vývojka byla se síranem železnatým. Po vyvolání následoval oplach ve vodě, poté ustálení v roztoku kyanidu draselného nebo thiosíranu sodného. Nakonec se ambrotypie lakovala.

  • Pannotypie

    Používáno: 1853-1863

    Princip: stejný jako mokrý kolodiový proces, ale výsledný obraz byl na voskovém plátně. Obraz ze skleněného negativu se nakonec za vlhka stahnul a přiložil na černé voskované plátno, kde zaschl.

  • Ferrotypie

    Používáno: 1856 - 1880

    Vynálezce: A. A. Martin
    Princip: Na černě lakovaný ocelový plech (nebo s vrstvou asfaltu) se nanesla kolodiová vrstva. Později se desky vyráběly průmyslově. Na plech se nanesla želatinová vrstva s bromidem stříbrným. Ke snímání se používal speciální druh fotoaparátu, kde se exponovaná deska sama přesunula do spodní části do vaničky s vývojkou, následovalo ustálení, vyprání a vybělení chloridem rtuťnatým.

photography by ©ParanormalPhotography: Dagmar Jílková & Petr Jílek
webdesign: Petr Jílek
1